AVGIFTERNA
Styrelsen har beslutat att lämna avgifterna oförändrade. Ändras underhållsplanen, eller när det börjar bli dags för åtgärder enligt investeringsplanen, kan avgiften komma att behöva höjas. Vi har nu haft flera år med mycket låga räntor. De sjunkande räntorna har kompenserat oss för höjda driftskostnader, men någon gång lär räntorna gå upp igen.
Av årsredovisningen för HSB Nv Skåne framgår förvaltningsstatistik för medlemsföreningarna. Nedan hittar du uppgifterna för föreningarna i Ängelholm. För Brevbäraren och Kungsgården ingår bilplats. Bredband ingår för i vart fall Brevbäraren, Rönne, Silversmeden och Kungsgården.

JULGRANAR
Din uttjänta julgran lägger du i hägnet på gräsmattan bakom kvartershuset söndagen den 10 januari, så ordnar föreningen fossilfri transport av den till återvinningen.
PYROTEKNISKA ARTIKLAR
Det är olämpligt att avfyra pyrotekniska artiklar inom bostadsområdet. En förlupen raket kan ställa till med stor skada och många husdjur är känsliga för smällarna.
BRANDSÄKERHET
Lämna inte tända ljus utan uppsikt. Har du testat brandvarnaren? Vet du var brandsläckaren och brandfilten finns? Om du kan, vänd upp och ner på brandsläckaren för att luckra upp pulvret. På föreningens hemsida finns information om brandskydd under INFO/ BRANDSKYDD.
TA MED NYCKEL
Dörrarna ut mot gatan på miljöhusen på Nordanvindsgatan kommer att låsas igen. Ta därför med nyckel till miljöhuset!

önskar styrelsen
HSB BRF KUNGSGÅRDEN I ÄNGELHOLM

Leave A Comment