GRÄVARBETEN
Med början på torsdag den 7 september kommer NCC att gräva på området för att åtgärda skador på ledningar i marken. Inträngande rötter och utfällningar ska också fräsas bort i rören på några ställen. Förutom grävmaskin kommer det därför att finns spol- och sugbilar på området.
FASADER
Företaget som gjort vid tegelfasaden på en av byggnaderna har gått i konkurs. Vi gör därför en ny upphandling för att kunna fortsätta med resten av byggnaderna i föreningen. Nästa byggnad som ska få översyn av fasaden är preliminärt Östanvindsgatan 3.
SOMMARTRÄFFEN
Ett drygt 40-tal personer trotsade det ostadiga vädret den 6 augusti och deltog i firandet av HSBs 100-årsjubileum. Annette Karlsson och Erik Svensson hade båda åtta av tio rätt på tipsrundan, Annette säkrade segern i utslagsfrågan.
Barnen blev utsmyckade i ansikte och på armar med bland annat blommor, glitter och ormar, allt efter tycke och smak. Paul skötte grillen där han i år serverade VikenGrillare från Per i Viken.
BOKNING AV TVÄTTSTUGOR
För att bokning av tvättstuga inte ska räknas som utnyttjat tvättillfälle måste avbokning göras innan tvättpasset börjat. När du har tvättat, avboka inte tvättpasset förrän du tömt och städat tvättstugan eftersom du då inte längre kan öppna tvättstugan. Du behöver inte avboka tvättstugan när du är klar, det ger dig ingen fördel.
Stäng dörren till tvättstugan när du är klar! Om dörren står öppen kan någon annan än den som har bokat efterföljande tvättpass börja tvätta i tvättstugan (har hänt).
BREDBANDSTELEFONIN
Telia slutar med bredbandstelefonin som hittills ingått i föreningens kollektiva avtal. Istället kommer de som idag använder tjänsten bredbandstelefoni att få tillgång till tjänsten Hemtelefoni via mobilnätet. De som berörs kommer att få brev från Telia.
HSB BRF KUNGSGÅRDEN I ÄNGELHOLM

Leave A Comment